SORU - CEVAP FORUMU
 
Genel Soru-Cevap ve yardımlaşma forumu. Bu forumda kurallar çerçevesinde tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz. Sorularınız Mevzuat Komisyonu tarafından cevaplandırılacaktır.
 
5.5.2020 12:58    
Cemal TONYALI K.Ç.Ö. den faydalanan bir mükellefimizin İhaleleli iş yapan Ana firmadan alt taşeronluk sözleşmesi yaparak iş yapmak istiyor..Fakat taşeron olarak çalışılacak yerde K.Ç.Ö.ği alan işçilerinden göstermesi gerekiyor,malum aynı yerde denetim firması var rastgele eleman çalışamayacak bir yer,Şimdi soru? K.Ç.Ö ği alan işçi veya işçileri işveren dosyası açıp buraya nasıl aktaracağım. Çıkış mı yapacağım aktarmamı nasıl çözüm gerekiyor.
 
5.5.2020 15:51  
Yusuf Ziya AYDIN
Değerli Meslektaşım, sorunuzdan anladığım bir müteahhidin yapmakta olduğu bir işin bir kısmını alt işveren olarak sizin müşteriniz yapacak. İşçi çıkışı ve o dosyaya giriş olur mu? şeklinde herhalde.

Aynı işverenin bir iş yerinde çalışan işçinin başka bir iş yerine geçirilmesinde (SGK:16 ve İş Kur: Nakil) çıkış yapıp yeni iş yerine giriş yapılır. Bu şekilde çalıştırılmaya başlatılan işçi için İş-kura KÇÖ için kesilmesi nedeniyle bildirim yapılır.