SORU - CEVAP FORUMU
 
Genel Soru-Cevap ve yardımlaşma forumu. Bu forumda kurallar çerçevesinde tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz. Sorularınız Mevzuat Komisyonu tarafından cevaplandırılacaktır.
 
22.4.2020 16:40    
Mustafa İNCE bir şirket marketlere yardım kolisi yapıp fatura alırsa ayrıcane kömür ve gider yardımı yapıp fatura alırsa bunları şirketin giderinde kullanabilirmi? kullana bilirse yardım yaptığı yerlere ne şekilde faturalandırılabilir. giderlerinden düşebilirmi?
 
4.5.2020 10:49  
Yusuf Ziya AYDIN
Değerli Meslektaşım, bu mecradan yapılacak yazışmalar mesleki üslup ile yapılırsa daha güzel olur. Çünkü, ifadeler anlaşılır ve teknik bir dil kullanıldığında cevabı da karşılığını bulur. Şimdi, anladığım sorunuzun cevabını vermeye çalışayım.

Şirketiniz Ramazan kolisi veya yardım kolisi işi yapan bir toptancı ise, bu kolilere konan malzemelerin alış faturaları ticari mal maliyetidir. Bir şirket kendi personeline böyle bir yardım yaparsa, bu yardımlar ayni ücret olarak değerlendirilir ve bu şekilde gider yazılır.

Bunlar dışında bir şirket ürün bağışlayarak yardım etmek istiyorsa, bu ürünleri ancak yetkili gıda bankacılığı kurumları aracılığı ile yapabilir. Bu kurumlara yapılacak ürün bağışları bedelsiz fatura (maliyet değeri ile) edilerek teslim edilir. Ancak, bu şekilde gider yazılır.