HABER DETAYI
Tarih: 19.3.2018 - 09:10
Basın Açıklaması-05.03.2018

 BASIN AÇIKLAMASI

AHLAKLI VE DÜRÜST OLMAK İÇİN YEMİN ETMEYE GEREK YOKTUR

 

 SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEĞİ VE KDV İADESİ RAPORLAMASI


TBMM’ne sunulan "Katma Değer Vergisi ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” içerisinde “SMMM’lerin  KDV’lerine İade Raporu düzenleyebilmelerine  imkan tanıyan” maddesine itiraz etmek için, ANKARA, İZMİR ve GAZİANTEP YMM ODALARININ basın açıklamasında aşağıdaki talihsiz ifadeler yer almıştır.

"Yeminli mali müşavirlik, özel uzmanlığın yanında yüksek ahlak ve tecrübe sahibi olmayı da gerektirmektedir. Kamu görevlisi niteliklerine ve ehliyetine sahip olmayan kişilere verilecek yetkiler, ileride telafisi güç ve imkânsız zararların doğmasına neden olacaktır."

Bu açıklamada biz “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler” kast edilerek ; “Yeminli Mali Müşavirlik Mesleğinin özel uzmanlığına sahip olmadığımız, Yüksek Ahlak ve tecrübe koşulları ve Kamu Görevlisi nitelik ve ehliyetini taşımadığımız için ileride telafi edilmesi güç ve imkansız zararları doğuracağımız, ifade edilmiştir.

ANKARA, İZMİR ve GAZİANTEP YMM ODALARININ BAŞKANLIĞI SEVİYESİNE KADAR GELMİŞ BU ŞAHISLARIN ;yaptıkları açıklamalar ile bu görevleri kaldıramadıkları, bu mevkileri hak etmedikleri, mesleğin vakar ve onuruna yakışan davranışlarda bulunan bir birey gibi hareket etmedikleri, AŞİKARDIR. Kendileri bu açıklamalar ile TELAFİSİ GÜÇ VE İMKANSIZ ZARARLARIN DOĞMASINA NEDEN OLMUŞLARDIR.

Kendilerini Biz SMMM’LERİN  üzerinde gören birkaç YMM’in haddini aşan açıklamalarının, meslek camiamıza zarar vermesine biz Trabzon SMMM Odası olarak izin vermeyeceğiz.

Ankara, İzmir ve Gaziantep YMM oda başkanlarına sadece birkaç  hususta soru yönelteceğiz.

1-      YAPMIŞ OLDUĞUNUZ YEMİNLE Mİ YÜKSEK AHLAK VE TECRÜBE SAHİBİ OLDUNUZ.

2-      Şahsınız ve Odanıza bağlı YMM ler, sadece Trabzon ilindeki karşıt incelemelerin kaç tanesini Trabzon’a gelerek tebliğe uygun olarak yaptınız ? Karşıt incelemeleri Trabzon’a gelmeden yapabilmek için Trabzon da bulunan SMMM lere müşteriler aracılığıyla baskı yaptınız mı ? Trabzon’daki Mali Müşavir meslektaşlar ile yüzleşebilir misiniz?

       Biz SMMM’lere baskı ile ve ücretsiz yaptırılan karşıt inceleme tutanaklarını raporlarınıza ekleyip, Ücretlerini cebinize koyarken;AÇIKLAMANIZDA BELİRTTİĞİNİZ HANGİ ÖZEL UZMANLIĞI ,HANGİ MESLEKİ TECRÜBE VE YÜKSEK AHLAK KURALINI VE HANGİ KAMU GÖREVLİSİ NİTELİĞİNİ VE EHLİYETİNİ KULLANDINIZ?

      Sırça köşklerinizden çıkıp biraz toplum içine çıkarsanız , Yüksek ahlak’a kimlerin sahip olduğunu çok iyi göreceksinizdir.

      Biz TRABZON SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI olarak Açıklama yapan bu YMM oda başkanlıkları  ve halen daha sessiz kalarak bu illere pasif te olsa destek veren diğer YMM ODALARINA SESLENİYORUZ ;

        Durumu kurtarmak için ilgili YMM Oda Başkanları tarafından yapılan “Özür dilemekte bir erdemdir’’açıklamasını yeterli görmemiz mümkün değildir. Meslek camiamıza daha fazla zarar vermemek için, bu açıklamayı yapan YMM Oda Başkanlarının  İSTİFA ETMEK DAHA DA BÜYÜK BİR ERDEMDİR sözünden hareketle layıkıyla taşıyamadığı görevlerinden istifa etmelerini bekliyoruz.

         KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR


Ek-1 Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız.